کنترل کیفی خارجی و داخلی

شبکه آزمایشگاهی رصد در راستای یکپارچه سازی خدمات آزمایشگاهی برای اعضای شبکه و آزمایشگاه های غیر عضو اقدام به طراحی و تولید نرم افزار جامع کنترل کیفی نموده است تا بتواند ابزاری مفید و واجد استانداردهای جهانی را در اختیار جامعه آزمایشگاهی قرار دهد. شبکه آزمایشگاهی رصد امیدوار است تا با این رویکرد سهمی هر چند کوچک از ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی داشته باشد.

برای استفاده از نرم افزار کنترل کیفی داخلی و خارجی رصد روی لینک کلیک نمایید. نرم افزار کنترل کیفی رصد

نرم افزار کنترل کیفی رصد از سه بخش تشکیل شده که در برخی نقاط با یکدیگر ارتباط خواهند داشت.

بخش کنترل کیفی خارجی:

با توجه به اینکه نظام کنترل کیفی باید بتواند تغییری در کیفیت نتایج خروجی آزمایشگاه ایجاد کند، کنترل کیفی خارجی یک ابزار بسیار مهم در رسیدن به هدف خواهد بود. در حال حاضر دوره های کنترل کیفی خارجی که برگزار می شوند به علت اینکه نتایج عملکرد مراکز بعد از ماه ها در اختیار مراکز قرار می گیرد عملا کارایی خاصی برای مراکز اجرا کننده نخواهند داشت و نتایج آنها عملا بلا استفاده هستند. یکی دیگر از مشکلات سیستمهای موجود تعداد دوره های برگزاری در سال (3 دوره) است که به روشنی برای ارتقای کیفی آزمایشگاه ها مناسب نیست.

در نرم افزار کنترل کیفی رصد به علت ساختار عملکردی بر بستر وب، از متد Peer Group استفاده شده است که قادر است تا تمامی آزمایشگاه هایی را که در دوره شرکت نموده اند را با هم و با مقادیر مرجع مقایسه نماید. در این سیستم به جای سه دوره در سال! بعضا تا 20 دوره در ماه برگزار خواهد شد (تجربه برگزاری موجود است). آزمایشگاه ها بعد از ورود نتایج نمونه های ارسالی به صورت روزانه، فردای ورود نتایج، محاسبات مربوطه را مشاهده خواهند نمود.

بخش کنترل کیفی داخلی:

در حال حاضر آزمایشگاه ها هر کدام از نرم افزارهای کنترل کیفی مختلفی استفاده می نمایند که تنوع انجام روشها و استانداردهای بعضا منقضی شده و عدم توانایی در پشتیبانی علمی آنها و ارتقای سطح کیفی آزمایشگاه باعث می شوند نتایجی که مورد انتظار آزمایشگاه است به دست نیایند. نرم افزار رصد با متد Sigma Metric و استاندارد روز با مشاوره اساتید آزمایشگاهی شناخته شده در ایران و جهان در زمینه کنترل کیفی، برای دست یافتن به بالاترین استانداردهای کنترل کیفی طراحی شده است و قادر است تا مباحث مربوطه در بخش های مختلف آزمایشگاه را مدیریت نماید.

بخش صحه گذاری روش های آزمایشگاهی (Method Validation):

یکی از اساسی ترین مباحث مربوط به ارتقای کیفیت در آزمایشگاه موضوع استانداردسازی روشهای انجام آزمایش است.

نرم افزار صحه گذاری رصد با استفاده از به روزترین استانداردها و محاسبات قادر است تا مراکز آزمایشگاهی را در موارد زیر یاری نماید.

  1. شناسایی منابع خطای بالقوه و سنجش کمی آنها
  2. تعیین اینکه روش آزمایش در نظر گرفته شده مناسب است یا خیر
  3. برای افزایش ارزش نتایج آزمون
  4. ایجاد توازن میان هزینه‌ها، ریسک‌ها، و امکانات فنی

شبکه آزمایشگاهی رصد برای استقرار مناسب سیستم کنترل کیفی در آزمایشگاه ها، دوره های منظم آموزش و به روز رسانی پرسنل شاغل در بخش کنترل کیفی را برگزار خواهد نمود که توسط اساتید برجسته کنترل کیفی در کشور هدایت خواهند شد.

آزمایشگاه ها علاوه بر شرکت در کلاسهای آموزشی می توانند از پشتیبانی علمی و مشاوره کنترل کیفی به صورت غیر حضوری و مجازی نیز استفاده نمایند.

خدمت دیگری که در راستای ارتقای کیفی مراکز از طرف شبکه آزمایشگاهی رصد ارائه خواهد شد اختصاص یک نفر به صورت اختصاصی جهت استقرار و پایش مباحث مربوط به کنترل کیفی و مستندسازی مطابق استانداردهای لازم الاجرا است. آزمایشگاه هایی که تمایل به استفاده از این خدمات دارند می توانند با شماره ای که در ادامه خواهد آمد تماس حاصل نمایند.

شبکه آزمایشگاهی رصد افتخار دارد تا جهت ارتقای نرم افزار فوق نظرات و دیدگاه های کارشناسانه شما عزیزان را در نرم افزار اعمال نماید.

در صورت تمایل برای استفاده از این امکانات و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09121958247 تماس حاصل نمایید.